Fundacja

Ekoporadnik

Najczęstsze błędy w segregacji odpadów

To inspirujące, że coraz częściej podejmujemy się segregacji odpadów. Niełatwo jednak uniknąć pomyłek, które utrudniają recykling i obniżają skuteczność odzysku surowców. Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych wraz ze wskazówkami, jak ich unikać:

1. Błąd: Karton po mleku w papierze


Dlaczego to błąd? Takie opakowania, nazywane kartonami wielomateriałowymi, składają się nie tylko z papieru, ale również z warstw plastiku i aluminium.
Poprawne postępowanie: Kartony po mleku i sokach powinny trafiać do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne i metal.

2. Błąd: Tłuste pudełka po pizzy w papierze


Dlaczego to błąd? Papier nasiąknięty tłuszczem i resztkami jedzenia nie nadaje się do recyklingu. Poprawne postępowanie: Czysta część pudełka może trafić do pojemnika na papier, ale zatłuszczona część powinna być wyrzucona do odpadów zmieszanych.

3. Błąd: Wylewanie oleju spożywczego do zlewu


Dlaczego to błąd? Olej może zatkać rury i powodować poważne awarie kanalizacyjne, a także zanieczyszcza wodę i glebę.
Poprawne postępowanie: Zużyty olej należy przelać do szczelnego pojemnika i oddać do specjalnych punktów zbiórki (PSZOK).

 

Jak unikać błędów w segregacji?

  • Sprawdzaj oznaczenia na opakowaniach – wiele produktów ma specjalne symbole informujące, do jakiego pojemnika powinny trafić.
  • Korzystaj z lokalnych wytycznych – system segregacji może się różnić w zależności od gminy.
  • Korzystaj z podpowiedzi – warto śledzić informacje na temat poprawnej segregacji, by stale poprawiać swoje nawyki.

Każdy z nas może przyczynić się do lepszego funkcjonowania systemu recyklingu! Dziękujemy za Twoje zaangażowanie w dbanie o planetę!
#SegregujŚwiadomie 

 

Źródła:

[1] Pytania i odpowiedzi

 

Pełna lista segregowanym odpadów:

 

  • artykuł nr 2 - Infonet, www Fundacji kod qr
  • Infografika dotycząca odpowiedzialnej segregacji odpadów

Nasze marki

  • Zamojskie Zakłady Zbożowe prowadzą działalność na terenie południowo-wschodniej Polski. Podstawową działalnością Spółki jest: produkcja mąk pszennych, piekarniczych, rynkowych, a także skup, przetwórstwo, przechowywanie oraz obrót zbożem.
    Czytaj więcej
  • „ICS Moldova Zahăr SRL” w Republice Mołdawii jest spółką zależną Krajowej Grupy Spożywczej od 2011 r. Zajmuje się produkcją cukru w cukrowni zlokalizowanej w miejscowości Cupcini.
    Czytaj więcej
  • Działalność Kombinatu Rolnego Kietrz Sp. z O.O. opiera się na dwóch gałęziach produkcyjno – hodowlanych: roślinnej i zwierzęcej. Ponad 60-letnia tradycja sprawia że spółka jest jednym z najważniejszych gospodarstw rolnych w naszym kraju.
    Czytaj więcej
  • KHBC Sp. z O.O. zajmuje się hodowlą twórczą i zachowawczą odmian buraka cukrowego oraz produkcją materiału siewnego wysokiej jakości.
    Czytaj więcej
  • ELEWARR Sp. z O.O. to firma posiadająca nowoczesne elewatory i magazyny zbożowe o łącznej pojemności blisko 700 tysięcy ton, zlokalizowane na terenie całego kraju i przystosowane do długoterminowego przechowywania surowców rolnych.
    Czytaj więcej
  • Poznańska Hodowla Roślin Sp. z O.O. jest firmą hodowlano - nasienną specjalizującą się przede wszystkim w hodowli, ale też uprawie i produkcji nasiennej roślin zbożowych, strączkowych i specjalistycznych oraz traw.
    Czytaj więcej
  • Powstałe w roku 1883 Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego Trzemeszno Sp. z O.O. jest jednym z największych na polskim rynku producentów skrobi ziemniaczanej i paszowego białka ziemniaczanego.
    Czytaj więcej
  • Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice Sp. z O. O. funkcjonuje na rynku rolno-spożywczym od 1993 r. i powstała na bazie majątku Stacji Hodowli Roślin w Polanowicach. Działalność spółki koncentruje się na hodowli bydła oraz produkcji nasion.
    Czytaj więcej
  • PMHZ jest firmą hodowlano-nasienną kontynuującą ponad 70 letnie tradycje polskiej hodowli i nasiennictwa ziemniaka. Spółka jest twórcą i właścicielem większości odmian skrobiowych w Polsce.
    Czytaj więcej
  • Małopolska Hodowla Roślin Sp. z O.O. jest jedną z największych firm hodowlano - nasiennych w Polsce. Głównymi kierunkami działalności firmy są hodowla twórcza i zachowawcza roślin rolniczych, reprodukcja nasienna, obrót materiałem siewnym oraz działalność rolnicza i usługowa.
    Czytaj więcej
  • Producent Wysokiej jakości mąk, kasz, płatków i otrębów. Dzięki surowcom wysokiej jakości oraz najwyższej, światowej klasy urządzeniom do produkcji, produkty z Młynów w Stoisławiu są bezpieczne i smaczne.
    Czytaj więcej
  • Fabryka Cukierków „Pszczółka” Sp. z O. O. działa na rynku od 70 lat. Pasja i serce, jakie każdego dnia wkładają w produkcję, przekładają się na wyśmienity smak i aromat cukierków i pralin.
    Czytaj więcej
  • Marka zajmująca się produkcją przetworów. Flagowym produktem marki Polskie Przetwory jest ketchup produkowany w zakładzie we Włocławku
    Czytaj więcej
  • Największy w Polsce producent cukru. Produkty oznaczone logotypem Polski Cukier są tak popularne, że można je znaleźć niemalże w każdym domu.
    Czytaj więcej