Programy grantowe

Wyniki III Programu grantowego dla KGW "Eko - gospodyni"

Przedstawiamy Zwycięzców w naszym Programie grantowym dla Kół Gospodyń Wiejskich „Eko-gospodyni”, w którym można było zdobyć grant do wysokości 8 tys. złotych na realizację autorskiego Projektu w zakresie edukacji ekologicznej oraz promocji postaw proekologicznych w środowisku lokalnym, szczególnie wśród członkiń i członków Kół Gospodyń Wiejskich.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich za udział w III edycji Programu grantowego dla KGW „Eko-gospodyni”. Zainteresowanie Programem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Cieszymy się, że jest tyle zaangażowanych Kół mających chęć do działania tak dla lokalnych społeczności, jak również dla całej naszej Planety. Jako organizatorzy czujemy się zainspirowani do dalszej pracy nad tworzeniem i rozwijaniem projektów w tym obszarze, skierowanych do KGW.

W Programie grantowym „Eko-gospodyni” otrzymaliśmy prawie 350 Wniosków, a tym samym ogrom pomysłów na działania promujące postawy proekologiczne. Wszystkie Projekty mają potencjał, a co najważniejsze każdy z nich mógł realnie wpłynąć na poprawę jakości środowiska naturalnego. 

Pula środków w przeznaczonych na dofinansowanie Projektów wynosi 100 tys. złotych, a obrady Kapituły były długie i wnikliwe. Chcemy dofinansować jak najwięcej proponowanych we Wnioskach działań i w rezultacie granty otrzymają 22 Koła Gospodyń Wiejskich z całej Polski!

Poniżej przedstawiamy wyniki wraz z krótkim opisem Projektu.

Dofinansowanie otrzymują:

 

KGW NOWOCZESNE GOSPOCHY W CIERPICACH (woj. kujawsko-pomorskie) dofinansowanie przyznane w całości, zgodnie z budżetem zamieszczonym w złożonym Wniosku na realizację Projektu pn. „Nieszawska Dzielnia”. W ramach Projektu powstanie miejsce, w którym każdy z mieszkańców gminy będzie mógł zostawić coś, czego nie będzie używał lub wziąć coś, co jest mu potrzebne lub czemu może nadać drugie życie. Mieszkańcy będą mogli podzielić się książkami, zabawkami, ubraniami ale również jedzeniem.

Strona, na której można śledzić działania KGW w Cierpicach:

KGW Nowoczesne Gospochy

 

KGW W PIASECZNEJ GÓRCE (woj. świętokrzyskie) dofinansowanie przyznane w całości, zgodnie z budżetem zamieszczonym w złożonym Wniosku na realizację Projektu pn. „Ekologiczna Piaseczna Górka”. W ramach Projektu odbędą się warsztaty dla dzieci, podczas których powstaną domki dla jeży i biedronek na zimę. Kolejny warsztat będzie skierowany dla gospodyń domowych, panie nauczą się jak wykonać ekologiczne środki czyszczące. Kolejnym działaniem zaproponowanym w Projekcie jest przygotowanie
i powstanie kompostownika sołeckiego oraz kampania edukacyjna z zakresu zalet kompostowania oraz sposobów prawidłowego postepowania z kompostem.

Strona, na której można śledzić działania KGW w Piasecznej Górce:

KGW w Piasecznej Górce

 

KGW W DOMANICACH SYRINGA (woj. dolnośląskie) dofinansowanie przyznane w całości, zgodnie z budżetem zamieszczonym w złożonym Wniosku na realizację Projektu pn. „Jesienne Eko-wyzwania z mocą pomagania”. W trakcie trwania Projektu przypada kilka ekologicznych świąt, które KGW zamierza promować i obchodzić poprzez warsztaty edukacyjne dla dzieci dotyczące czystego powietrza, roli rzek w ekosystemie, odbędą się również warsztaty tworzenia karmników, domków dla owadów oraz zdobienia eko- toreb. Na stronie KGW będzie można zapoznać się z tutorialem na wykonanie domowego antyperspirantu. Podsumowaniem akcji będzie połączony piknik ekologiczny z akcją charytatywną na rzecz małej Lenki.

Strona, na której można śledzić działania KGW w Domanicach:

KGW w Domanicach

 

KGW W ŚCIENNEM (woj. zachodniopomorskie)

KGW w Ściennem

Dofinansowanie przyznane w całości, zgodnie z budżetem zamieszczonym w złożonym Wniosku na realizację Projektu pn. „Bedzie kolorowo i wesoło”. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na warsztaty edukacyjne dla dzieci i dziadków pt. "Budujemy hotel dla owadów", przygotowanie terenu, zasianie łąki kwietnej oraz posadzenie drzew.

 

KGW SUCHATÓWKA (woj. kujawsko-pomorskie)

KGW Suchatówka

Dofinansowanie przyznane w całości, zgodnie z budżetem zamieszczonym w złożonym Wniosku na realizację Projektu pn. „Z ekologią za Pan Brat w Suchatówce”. Projekt zakłada zorganizowanie pięciu warsztatów z zakresu zero waste, akcję sprzątania oraz sadzenia drzew, zakup koszy na śmieci, pojemnika na baterie oraz stojaka na rowery.

 

KGW BRZEZIOŁĄCZANKI (woj. dolnośląskie)

KGW Brzeziołączanki

Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Zasiewamy ekologię w Brzeziej Łące”. Celem Projektu jest zredukowanie zużycia plastiku na co dzień i zapewnienie długofalowego wsparcia dla zapylaczy. Odbędą się warsztaty edukacyjne szycia woreczków dla członków KGW i mieszkańców wsi, powstaną punkty wymiany toreb wielorazowego użytku, kampania na temat ograniczenia plastiku oraz łąka kwietna.

 

KGW W RÓŻNOWIE (woj. warmińsko-mazurskie)

KGW w Różnowie

Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Sekrety zdrowego odżywiania”. W ramach Projektu powstanie społeczna olejarnia dla mieszkańców Różnowa.

 

KÓŁKO ROLNICZE - KGW W SŁAWKACH (woj. pomorskie)

KGW w Sławkach

Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „WYTWARZAMY EKO CHEMIĘ I RATUJEMY NASZA ZIEMIĘ”. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na Warsztaty tworzenia ekologicznych środków czystości.

 

KGW KRÓLIKÓW CZWARTY K-4 (woj. wielkopolskie)

KGW w Królikowie Czwartym K4

Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Zielono mi” projekt obejmuje zakup drzew i krzewów miododajnych oraz koszy na śmieci.

 

KGW GOŚCICINO (woj. pomorskie)

KGW Gościcino

Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „TU JE NASZA ZEMIA”. Projekt polega na stworzeniu zielonego placu zgodnie z założeniami permakultury.

 

KGW W MALECHOWIE (woj. zachodniopomorskie)

KGW w Malechowie

Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Lawendowy Zawrót Głowy w Malechowie”. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na zakup ziemi oraz nasion na łąkę kwiatową.

 

KGW W PODLEGÓRZU (woj. lubuskie)

KGW w Podlegórzu

Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „EKO-Aktywny Podlegórz”. Projekt zakłada przeprowadzenie cyklu warsztatów ekologicznych, zakup ekranu projekcyjnego oraz zbiornika na deszczówkę.

 

KGW W SZKLANEJ (woj. małopolskie)

KGW Szklana

Dofinansowanie w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Wiejska pasieka”. W ramach Projektu powstanie wiejska pasieka, która będzie miała charakter społeczny oraz zostaną zakupione kombinezony ochronne dla pszczelarzy.

 

KGW WE WSI WRZĄCA (woj. wielkopolskie)

KGW we wsi Wrząca

Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Zielone drzewa wśród pół -zakochaj się w przyrodzie”. W ramach Projektu odbędą się zajęcia ekologiczne połączone z sadzeniem drzew oraz ich pielęgnacją.

 

KGW BIESIADNA EKIPA W BIESIADKACH (woj. małopolskie)

KGW Biesiadna Ekipa w Biesiadkach

Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Naturalnie piękne”. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na warsztaty z tworzenia naturalnych kosmetyków oraz wizytę w Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 

KGW BABECZKI W OSINIAKU-PIOTROWIE (woj. warmińsko-mazurskie)

KGW Babeczki

Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „EKOnasadzenia. Współodpowiedzialnie tworzymy i dbamy.” W ramach Projektu zostanie uprzątnięty i obsadzony plac rekreacyjny wokół świetlicy wiejskiej i boiska oraz odbędzie się kiermasz darmowej wymiany roślin dla mieszkańców.

 

KGW W KRYNKACH KRYNKOWIANIE (woj. podlaskie)

KGW Krynkowianie

Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Eko-świadomi Krynkowianie”. W ramach Projektu odbędą się warsztaty: zielarskie, gotowania z resztek, dotyczące eko faktów i mitów oraz ekologiczne planowanie przestrzeni.

 

KGW W LUBIESZEWIE SŁONECZNY PORANEK (woj. pomorskie)

KGW w Lubieszewie 

Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Kochamy pszczoły”. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na organizację warsztatów dotyczących roli pszczół oraz produktów przez nie dostarczanych oraz ekologiczne warsztaty z wytwarzania świec z wosku pszczelego, mydła z propolisu i miodu oraz maści propolisowych.

 

KGW W TUPLICACH (woj. lubuskie)

KGW w Tuplicach

Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Odrestaurowanie "Ogrodu Deszczowego" na terenie parafii w Tuplicach”, w ramach którego zostanie usprawniony system hydrauliczny oraz uzupełnione podłoże a także nasadzone zostaną rośliny hydrofitowe oraz ozdobne.

 

KGW W GORZYCZANACH (woj. świętokrzyskie)

KGW Gorzyczany

Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „GORZYCZANY - EKOLOGICZNE, PRAKTYCZNE, SPOŁECZNE”. W ramach Projektu odbędą się warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży, z zakresu przerabiania ubrań oraz dbania o najbliższe środowisko, szkolenia dotyczące ekologicznego rolnictwa oraz warsztaty pod nazwą „EKO DOM, EKO OZDOBY, EKO PRACA". Odbędzie się również wydarzenie z prelekcją ekologiczną oraz wiosenna akcja sprzątania świata.

 

KGW RUSIBÓRZ (woj. wielkopolskie)

KGW Rasibórz

Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Ekologiczny Rusibórz” w ramach którego zostaną zakupione i zasadzone na obrzeżach boiska w centrum wsi jarzębiny aby dawały mieszkańcom cień w przyszłości.

 

KGW W SUŁKOWIE BOROWYM BOROWIANIE (woj. mazowieckie)

KGW w Sułkowie Borowym

Dofinansowanie przyznane w części*, przeznaczone na realizację Projektu pn. „Ja-Ty-My-EKOlogiczni”. W ramach prac społecznych mieszkańcy stworzą miejsce przyjazne dla pszczoły miodnej oraz dziko żyjących zapylaczy i innych owadów pożytecznych poprzez wykonanie nasadzenia roślin miododajnych i wabiących owady, zakupiony zostanie kompostownik do składowania odpadów biodegradowalnych oraz odbędą się warsztaty pszczelarsko-kulinarne dla dzieci oraz zielarsko- ekologiczne dla dorosłych.

 

*szczegółowe informacje Organizator prześle zwycięskim KGW w czasie 7 dni na wskazany we wniosku adres e-mail.

 

Już dziś dziękujemy wszystkim za ogromne zaangażowanie oraz tak liczne zainteresowanie Programem grantowym! Zachęcamy do obserwowania naszego profilu Facebook – będą kolejne konkursy i granty skierowane szczególnie do Kół Gospodyń Wiejskich.

Serdecznie gratulujemy Grantobiorcom i życzymy efektywnych działań na rzecz ekologii!