Szkoły

Podsumowanie konkursów cukrowniczych w IPC

W dniu 23 listopada 2023 r. w Izbie Pamięci Cukrownictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów cukrowniczych zorganizowanych dla uczniów szkół podstawowych przez Fundację Krajowej Grupy Spożywczej S.A. „Pomaganie krzepi”. Wydarzenie to było nie tylko okazją do uhonorowania zwycięzców konkursów, ale również do wymiany doświadczeń dotyczących tradycji cukrowniczych w poszczególnych regionach oraz uczczenia cukrowników-bohaterów, którzy przyczynili się do niepodległości naszego kraju.

Podczas tego wyjątkowego spotkania, nastąpiło wręczenie nagród dzieciom – Laureatom w konkursie plastycznym pt. „Tradycje cukrownicze w regionie". Wyróżnieni młodzi artyści cechowali się niebywałą pomysłowością. Prace przez nich zgłoszone były niezwykle różnorodne i pełne talentu. Temat przewodni konkursu jest szczególnie istotny, ponieważ cukrownictwo odgrywało i nadal odgrywa ważną rolę w lokalnej gospodarce.

W trakcie wydarzenia został również przeprowadzony etap ogólnopolski konkursu wiedzy „Cukrownicy - bohaterowie naszej niepodległości". Inicjatywa ta stanowiła doskonałą okazję, aby poszerzyć wiedzę młodzieży z różnych zakątków Polski na temat historii cukrownictwa i jego wkładu w walkę o niepodległość. Po zaciętej rywalizacji, pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Traciak ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ropczycach,  drugie miejsce przypadło Aleksandrze Kazanowskiej z Zespołu Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Krupem, a trzecie – Idze Dutkiewicz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radzikach Dużych

Nagrody wyróżnionym w obu konkursach zostały wręczone przez Zdzisława Salusa – Członka Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A., Lucynę Modrak – Członka Zarządu Fundacji Krajowej Grupy Spożywczej S.A. „Pomaganie krzepi”, oraz Waldemara Broćka - Kustosza Izby Pamięci Cukrownictwa.

Podczas uroczystości nie zabrakło również atrakcji dla uczestników. Przygotowano grę terenową, w której uczestnicy mogli zmierzyć się w wielu ciekawych zadaniach związanych z tematyką cukrownictwa. Dodatkowym punktem programu było ogłoszenie konkursu na najciekawszą krótką wideo-relację z wizyty w IPC. Uczestnicy byli zachęcani do dokumentowania swoich wrażeń i dzielenia się nimi. Było to nie tylko angażujące rozwiązanie dla dzieci i młodzieży, ale także doskonała okazja do zainteresowania ich tematyką cukrowniczą.

Kolejną atrakcję dla najmłodszych stanowiła możliwość układania wielkoformatowych puzzli przedstawiających zmianę w wyglądzie cukrowni na przestrzeni lat. To wyzwanie nie tylko rozwijało logiczne myślenie i umiejętności manualne, ale również dawało uczestnikom okazję do bliższego poznania historii cukrownictwa i zmian, jakie zaszły w niej przez lata.

Uroczyste podsumowanie konkursów cukrowniczych w Izbie Pamięci Cukrownictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim było niezapomnianym spotkaniem. Nagrodzeni uczestnicy konkursów mogą być dumni ze swoich osiągnięć.

Gratulujemy wszystkim Laureatom i życzymy kolejnych sukcesów w przyszłości!

Relacja z wydarzenia dostępna jest również na profilu Facebook Fundacji Facebook

  • Laureatka konkursu wiedzy wraz z komisją
  • kobieta wręcza dyplom mężczyźnie
  • uczestnicy gry terenowej w paczkarni
  • uczestnicy gry terenowej w paczkarni
  • grupa dzieci waży cukier
  • uczestnicy gry terenowej w paczkarni
  • uczestnicy gry terenowej w paczkarni

Wstecz