KGW – pytania i odpowiedzi

2. Jak założyć KGW?

Koło może działać w kilku formach prawnych i od wyboru formy prawnej zależy sposób rejestracji:

 

KGW jako osobowość prawna w mocy ustawy o KGW - Komitet założycielski (min. 10 osób pełnoletnich, mogą być to kobiety jaki i mężczyźni) składa do kierownika właściwego miejscowo powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosek o wpis do rejestru wraz ze statutem, uchwałą o przyjęciu statutu, uchwałę o powołaniu Zarządu koła lub Komitetu Założycielskiego. Prezes ARiMR dokonuje, po weryfikacji zgłoszenia, wpisu do rejestru, nadając tym samym osobowość prawną KGW. Po uzyskaniu wpisu do Krajowego Rejestru KGW, koło zobowiązane jest do uzyskania numeru NIP (wniosek do Urzędu Skarbowego) i REGON (wniosek o Urzędu Statystycznego). W przypadku złożenia wniosku o wpis do rejestru przez więcej niż jedno koło na terenie tej samej wsi, ARiMR dokonuje wpisu tego koła, które złożyło wniosek najwcześniej. Do rejestru może zostać wpisany także związek KGW, działających na mocy ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Wszelkie wzory i dokumenty można zaleźć na stronie ARiMR: www.arimr.gov.pl/krajowy-rejestr-kol-gospodyn-wiejskich

KGW jako stowarzyszenie tzw. rejestrowe - stowarzyszenie jest zakładane na zebraniu założycielskim przez min. 7 osób, które stają się członkami założycielami stowarzyszenia. Na zebraniu założycielskim podejmują one uchwały o: powołaniu organizacji, przyjęciu statutu, wyborze władz stowarzyszenia. Następnie wybrany na zebraniu założycielskim zarząd składa wniosek (razem z wymaganymi załącznikami) o rejestrację stowarzyszenia do Krajowego Rejestru Sądowego. Stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do KRS. Po uzyskaniu wpisu do KRS koło zobowiązane jest do uzyskania numeru NIP (wniosek do Urzędu Skarbowego) i REGON (wniosek o Urzędu Statystycznego).

KGW jako stowarzyszanie zwykłe - z inicjatywą założenia stowarzyszenia występują min. trzy osoby fizyczne (obywatele polscy, którzy ukończyli 18. r.ż. – nie ma w tym przypadku konieczności zamieszkiwania na wsi bądź posiadania gospodarstwa rolnego). Osoby te uchwalają regulamin działalności, który jest odpowiednikiem statutu. Stowarzyszenie może (nie musi) powołać zarząd i organy kontroli, których wybór i zadania określone są w regulaminie. Przedstawiciel reprezentujący stowarzyszenie zwykłe albo zarząd składa na piśmie organowi nadzorującemu właściwemu ze względu na siedzibę stowarzyszenia zwykłego – obecnie jest to starosta właściwy dla miejsca siedziby, wniosek o wpis do ewidencji stowarzyszeń zwykłych.

Wstecz